SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kalk 5144507
nr 514 4507
Kalk
Silver, Otydliga stämplar, 17/1800-tal, höjd: 10 (slitage)
Utrop:
300 kr
Såld:
700 kr
måndag 17 mars 2008
kl 17:42:07
300 kr
350 kr
550 kr
700 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver